پایگاه خبری شرکت ملی صنایع مس ایران
دوشنبه 17 مرداد ماه 1401
Monday 8 August 2022
کد مطلب : ‌5916

تأثیرگذاری 231 واحدی «فملی» بر شاخص کل بورس

شاخص بورس تهران امروز با رشد بیش از 3هزار و 500 واحدی مواجه شد و در سطح 168 هزار و 624 واحد ایستاد. همچنین معاملات سهام شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، توسعه معاون و فلزات و شرکت ملی صنایع مس ایران بیشترین تأثیر افزاینده را بر روی شاخص کل داشتند.

تأثیرگذاری 231 واحدی «فملی» بر شاخص کل بورس

اقتصادآنلاین- امروز همه شاخص‌های بازار رشد داشتند؛ به‌طوری‌که شاخص کل بورس امروز با 3552.51 واحد معادل 2.15 درصد رشد، باز هم سقف را شکست و برای اولین بار به رقم 168 هزار و 624.53 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با 623.06 واحد معادل 2.17 درصد رشد، به رقم 29 هزار و 347.5 واحد رسید.
ارزش معاملات امروز بورس حدود 1167 میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی بورس حدود 1126 میلیارد تومان و مجموع ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم بورس و فرابورس امروز حدود 1506 میلیارد تومان بود.
امروز بیشتر صنایع مثبت بودند. عرضه‌های امروز فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا موجب شد تا گروه فلزی و معدنی امروز رشد قابل‌توجهی داشته باشند؛ به‌طوری‌که سه نمادی که بیشترین تأثیر را بر رشد شاخص گذاشتند از گروه فلزی و معدنی (فولاد، ومعادن، فملی) بودند.

چراغ سبز بورس کالا به نمادهای فلزی و معدنی
امروز بیش از 119 هزار تن ورق در تالار نقره‌ای عرضه شد. تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز میزبان عرضه 119 هزار و 700 تن انواع ورق‌های گرم، سرد، گالوانیزه و قلع اندود شرکت فولاد مبارکه اصفهان بوده است. سه هزار تن مس کاتد، 9 تن کنسانتره فلزات گرانبها، 160 تن سولفور مولیبدن و 20 کیلوگرم شمش طلا نیز در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه شد. این عرضه‌ها و افزایش قیمت قابل توجه موجب تمایل بیشتر فعالان بازار به گروه فلزی و معدنی شد؛ به‌طوری‌که سه شرکتی که بیشترین تأثیر مثبت را بر رشد شاخص کل داشتند، از این گروه بودند. در جدول زیر، تغییرات قیمت محصولات فلزی در بورس کالا مشاهده می‌شود.
جدول فولاد.

شاخص تحت تأثیر کدام نمادها قرار گرفت
شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با 412.87 واحد، توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با 277.26 واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با 231.21 واحد، ارتباطات سیار ایران (همراه) با 231.02 واحد، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (فارس) با 207.09 واحد، مخابرات ایران (اخابر) با 198.18 واحد و پالایش نفت اصفهان (شپنا) با 190.31 واحد رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. سه نماد با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل، تحت تاثیر عرضه‌های امروز شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا، شاهد رشد قیمت قابل توجه بودند.

برترین گروه‌ها کدام بودند
امروز بیشترین ارزش معاملات به گروه‌های شیمیایی، فلزات اساسی، بانک‌ها، فرآورده‌های نفتی، خودرو، چند رشته‌ای صنعتی و کانه‌های فلزی اختصاص داشت.

کدام صنایع بیشترین بازده را داشتند
امروز 31 صنعت بازده مثبت و پنج صنعت زیان نصیب سهامداران کردند. گروه ساخت دستگاه‌های ارتباطی با تک‌سهم پارس الکتریک (لپارس) بیشترین بازده امروز معادل 7.27 درصد را به جای گذاشت. گروه قند و شکر که چندی است روند رشدی به خود گرفته، امروز با 5.1 درصد بازده در جایگاه دوم بیشترین بازده قرار گرفت و همه شرکت‌های زیرگروه آن مثبت بودند. گروه مخابرات با دو سهم «اخابر» و «همراه» 4.94 درصد بازده داشت که هر دو سهم این گروه در لیست بیشترین نمادهای مؤثر بر رشد شاخص قرار داشتند. گروه استخراج نفت و گاز با تک‌سهم «حفاری» امروز 4.83 درصد بازده داشت و در جایگاه چهارم قرار گرفت. حمل‌ونقلی‌ها هم امروز 4.24 درصد بازده داشتند؛ از این گروه «حریل» و «حتاید» منفی بودند. گروه استخراج کانه‌های فلزی 4.1 درصد بازده داشت؛ از این گروه تنها «کدما» منفی بود و «ومعادن» دومین نماد تاثیرگذار بر رشد امروز شاخص بود. گروه استخراج سایر معادن با تک‌سهم «کماسه» 3.67 درصد بازده داشت. گروه استخراج زغال‌سنگ با سه سهم «کطبس»، «کپرور» و «کشرق» 3.66 درصد بازده داشت. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی 3.34 درصد بازده داشتند. در گروه فلزات اساسی با 3.2 درصد بازده فقط «فسرب» و «فخاس» منفی بودند؛ «فولاد» امروز در صدر تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص قرار داشت که متأثر از عرضه‌های قابل توجه آن در بورس کالا بود که موجب استقبال فعالان از این سهم شد. همچنین سهم «فملی» هم از این گروه متأثر از عرضه‌های بورس کالا، امروز سومین سهم تاثیرگذار بر شاخص بود.

کدام صنایع امروز بازده منفی نصیب سهامداران خود کردند
گروه سایر واسطه‌گری‌های مالی با زیان 1.64 درصد، تأمین آب، برق و گاز با زیان 1.35 درصد، محصولات چوبی با زیان 0.59 درصد، خودرو و ساخت قطعات با زیان 0.1 درصد و زراعت با زیان 0.03 درصد، امروز ضرر نصیب سهامداران کردند.

کوتاه از فرابورس
آیفکس هم امروز مثبت بود؛ شاخص کل فرابورس با 47.67 واحد (2.51 درصد) رشد، امروز بر پله 1949.69 واحد ایستاد. نمادهای ‌«میدکو»، «ذوب»، «هرمز»، «زاگرس»، «دماوند» و «شرانل» بیشترین تاثیر مثبت و «شراز» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس داشتند. امروز ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی فرابورس امروز حدود 380 میلیارد تومان بود.

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :